234 sivil toplum örgütünden ortak çağrı: Avcılık yasaklansın

avcılık yasaklansın

Biyoçeşitlilik kaybının en önemli nedenlerinden biri olan avcılık çeşitli kültürel gerekçelerle dünyanın pek çok ülkesinde devam ederken, pek çok canlı türü ise tükenme tehlikesiyle karşı karşıya…

“Haklarını ifade edemeyen tüm canlıların sesi olmak için bir aradayız” diyen 230 STK ve kurum ise canlılar için seslenmeye ve avcılığın yasaklanması için mücadele etmeye devam ediyor.  İki yıl önce başlayan kampanyayı bugüne kadar 80 binin üzerinde kişi imzaladı. change.org/vurmabeni adresi üzerinden yürütülen kampanya devam ediyor. 

Tehlike Altındaki Yaban Hayvanlarının Vurulmasına İzin Veriliyor

Türkiye’de bir av sezonu boyunca hangi türlerin kaç birey vurulabileceğini belirleyen Merkez Av Komisyonu’nun avına izin verdiği türler arasında, tehlike altında olan yaban hayvanları da bulunuyor. Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından hazırlanan kırmızı listede dünya ölçeğinde tehlike altında olan üveyik ve elmabaş patka kuş türleri de avına izin verilen yaban hayvanları arasında yer alıyor. IUCN’nin “hassas” kategorisinde bulunan türlerden üveyik nüfusunun son 40 senede yüzde 78, elmabaş patka nüfusunun ise son 20 yılda yüzde 50 gibi büyük bir oranda azaldığı belirtiliyor.

Ayrıca “av turizmi” kapsamında avına izin verilen Anadolu yaban koyunu, ceylan, çengel boynuzlu dağ keçisi, karaca, yaban keçisi, kızıl geyik  gibi memeli türleri, yaban hayatının önemli canlıları arasında yer alıyor.