Bir Elin Nesi Var İki Elin Sesi Var

Havva TOSUN

Trabzon Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneği

Atasözlerini severim. Onlar benim yegâne yol göstericilerimdir. Uzun denemelere, gözlemlere ve tecrübelere dayandığından hiç beni yanıltmamış, bilgece düşünceler ve özlü sözlerdir. Bazen bana söyleyecek söz bırakmamışlar diye hayıflanmıyor değilim ya, neyse.

“Doğaya Güç Kat” projesi kapsamında Trabzon Doğal ve Tarihi Değerleri Koruma Derneğimize toplantı daveti geldiği ve bu görev bana verildiği zaman, “Bir elin nesi var, iki elin sesi var” coşkusu ile 13 Eylül 2021 tarihinde, doğaya güç katmak için 26 ilden 46 STK, üstelik pandemi şartlarında, Ankara’da bir araya geldik.  İki gün boyunca hem tanışıp hem uygulamadaki sorunları ve çözüm önerileri konusunda görüş alışverişinde bulunduk.  Bölgesel olarak el ele vererek daha etkili bir şekilde “DOĞAYA GÜÇ KAT”abileceğimiz konusunda hemfikir olduk. Ayrıca sulak alanlar, havza yönetimi ve av komisyonları ve bu komisyonlara STKların nasıl dahil olabileceği konusunda bilgilendirildik.

 27-29 Kasım 2021 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilen ikinci toplantıda bir araya geldiğimizde daha da büyüyerek, 42 il ve 80 STK katılımı ile tüm çevre/doğa koruma alanında çalışan STK’ların birlikte çalışma ve iş birliği sağlama konusunda önemli rol oynayacağına inandığımız   Doğaya Güç Kat Ağı’nı kurup, Ağ organları ve Ağ tüzüğü üzerinde çalıştık.

 Proje çalışmaları dışında; Zehirsiz Sofralar Platformu, Kazdağları Ekoloji Platformu ve Temiz Hava Platformunun saha deneyim paylaşımları, Prof. Dr. Mehmet Sıkı’nın Gediz Deltası Kuş Cenneti’ni yaşatma çabalarını aktardığı sunumları ve tuzlaları, sazlıkları, deniz börülceleriyle kaplı bataklıkları ve   pelikan, flamingo gibi daha birçok kuşa ev sahipliği yapan Gediz Deltası’na yapılan alan gezisi de çok değerli programlardı.           

Tüm süreç, keyifli ve heyecan verici idi. Kendilerini yalnızca sosyal medyadan takip edip destekleyebildiğim, mücadelelerine hayranlık ve saygı duyduğum “Cerattepe Kahramanları” başta olmak üzere, bölgemizde ve ülkemizde faaliyet gösteren, mücadele eden bir çok STK  kahramanı /kamu çalışanı güzel insan ile  tanışma fırsatı bulduğum, bu başarılı çalışma için projenin ana yürütücüsü Doğa Araştırmaları Derneği ve ortakları; Antakya Doğa Sanat ve Turizm Derneği, Diyarbakır Çevre Gönüllüleri Derneği, Doğu Akdeniz Araştırma Derneği, Hemşin Yaşam Derneği, Koza Dağcılık Kültür Sanat Spor Kulübü Derneği, Natura Doğa ve Kültür Koruma Derneği ve Toy Gençlik Derneği’ne teşekkür ederim.

Ve bir kez daha tecrübe ettik ki: “Birlikten kuvvet doğar”

Görsel: Community vector created by pch.vector