Çanakkale’de Avcılık Yasaklansın!

Çanakkale ilinde 4 bin hektarlık alanı etkileyen yangının ardından, etkilenen hayvanlar için Cumhurbaşkanlığına ve Tarım ve Orman Bakanlığına yazı yazarak Çanakkale ilinin Anadolu tarafında 2023-2024 yıllarını kapsayacak şekilde avcılığın tamamen yasaklanmasını talep ettik.

Sn. İbrahim Yumaklı,

Tarım ve Orman Bakanı

Malumlarınız üzere, Çanakkale ilimizde 4 bin hektarın üzerinde alanımız yandı ya da zarar gördü. Yanan alan ve etkilediği yakın çevresinde bulunan hayvanlardan kaçamayanların tamamı maalesef yandı. Sağ kalanlar ise yangın sırasında çekilmiş video görüntülerinden de görüleceği üzere, korku ve panik içerisinde alandan uzaklaştılar. Ancak alandan uzaklaşan hayvanların, yaşamlarını sürdürebilmeleri için yeni uygun yaşam alanları bulmak zorundalar.

Yangından kurtulup alandan uzaklaşan hayvanlar, yeni yaşam alanları bulma telaşındayken korku ve panik halindeler. Önemli bir kısmı yangında telef olan hayvanların, kendilerini toparlayabilmeleri için yapılması gereken en önemli tedbir belirli süre de olsa bölgede avcılığın yasaklanması ve hayvanların rahatsız edilmemeleridir.

2021 yılındaki Fethiye ve Marmaris yangınlarından sonra da Muğla ilinde 2021-2022 yılları arasında avcılık tamamen yasaklanmıştı.

Doğaya Güç Kat Ağında bulunan doğa koruma kuruluşları olarak talebimiz Çanakkale ilinin Anadolu tarafında 2023-2024 yıllarını kapsayacak şekilde avcılığın tamamen yasaklanmasıdır.

Doğaya Güç Kat Ağı

Fotoğraf: © Cenk Polat